V závěrečných týdnech roku 2014 jsme svědky klesající ceny ropy, jejíž cena klesla pod padesát amerických dolarů za barel. Ruku v ruce s tím klesá i cena zemního plynu, což určitě poznají mnohé domácnosti na vlastní peněžence.

opel astra coupe lpg

Zatímco mírná zima také nahrává úsporám v našich peněženkách. Mnozí si ovšem kladou otázky, jak a jestli se klesající cena ropy i zemního plynu projeví i na cenách LPG (plynná směs na bázi propan – butanu) čerpaného do mnohých nádrží našich aut. I kdyby cena LPG neklesla, majitelé aut s palivem LPG si nemusí zoufat.

Stále populárnější LPG

Svoji popularitu získal pohon na LPG u nás postupně se stoupající cenou benzínu a nafty. Brzy našel početné uživatele. Definitivní zlom přišel s nástupem nových generací benzínových motorů, které již nepotřebují pro svoji fuknčnost aditiva na bázi olova. Takové motory jsou totiž pro LPG palivo již uzpůsobené a nepotřebují žádná aditiva oproti minulosti. Přestože se u nás auta s přímo vestavěným LPG neprodávají, většina dealerů nabízí ve spolupráci s autorizovaným servisem montáž LPG jednotky do nově zakoupeného vozu.

Auto na LPG šetří vaši peněženku

Montáž LPG jednotky je sice co do prvotní investice finančně náročnější. Nicméně pokud kupujete nový vůz, několik desítek tisíc navíc se později ukáže jako velmi výhodně vynaložené peníze. Cena LPG na čerpacích stanicích se totiž pohybuje přibližně na polovině hodnoty ceny benzinu. Podle počtu ujetých kilometrů měsíčně se pak doba návratnosti pohybuje řádově v jednotkách let. V případě využívání auta na podnikání pak šetříte ještě i na silniční dani několik tisíc korun ročně.

Servis a pravidla pro LPG

V západním světě již tato omezení neplatí, ale v uzavřených parkovištích (zejména podzemní garáže) je zakázáno parkování autům s LPG pohonem. Leckoho by mohl odradit následný servis. Ani zde to není vážnou překážkou, jelikož pravidelná roční prohlídka vyjde pár stokorun a jednou natankovanou nádrží máte své peníze zpět. Dokonce ani povinná výměna nádrže po deseti letech provozu za přibližně pět tisíc korun není překážkou.

Ještě dlužíme odpověď na úvodní otázku o vlivu cen ropy na cenu LPG. Jelikož se LPG vyrábí podobně jako benzin i nafta z ropy, dá se očekávat taktéž pokles ceny LPG.