Ačkoliv neradi házíme motoristy do jednoho pytle, Češi se zpravidla při výběru auta drží při zemi. Podle statistik je největší zájem o vozidla s malými motory se skromným výkonem. Značnému zájmu se těší také starší diesely, protože ty přece jezdí mnohem úsporněji než „nenažrané“ benziňáky. Ale opravdu jsou takové vozy ekonomické? Realita může být úplně jiná, ostatně posuďte sami.

Když je něco levné, pravděpodobně to nebude za moc stát a ve finále se to nakonec prodraží. V případě automobilů to platí poměrně často. Možná vám to bude připadat jako přitažené za vlasy, ale větší a silnější motor může ve výsledku minimalizovat provozní náklady. Především pak na dálnici, kdy automobil jezdí rychlostí cca 120 – 140 km/hod. Zatímco „úsporný“ tříválec spořádá pořádnou porci paliva, spotřeba většího motoru vás mile překvapí.

Oproti downsizovaným motorům se větší agregáty tolik neopotřebovávají, což se samozřejmě projeví na spolehlivosti a životnosti. Budete-li se o automobil svědomitě starat (tzn., nezanedbáte údržbu a servis), vydrží vám podstatně déle než vozidlo se slabším motorem.

Automobily s výkonnějšími a většími motory však nejsou pouze spolehlivější – jsou také bezpečnější, protože nabízí dostatečnou dynamiku při předjíždění či nečekaných manévrech. Řidič s vědomím, že má pod kapotou značnou zásobu výkonu, jezdí mnohem klidněji a ve větší psychické pohodě.

A našel by se ještě jeden důvod, proč si dopřát auto s větším počtem koní. Vozy s většími a výkonnějšími motory jsou k mání za velmi příznivé ceny, a to většinou s podstatně bohatším příslušenstvím. Potvrzuje to i známý autobazar v Praze – Výhybka, do jehož nabídky se takové kousky dostávají pravidelně.

Pokud stále váháte, navštivte zmíněný pražský autobazar a svezte se autem s pořádným motorem. Zažijete nepoznané a přehodnotíte své původní stanovisko. Pro dýchavičný tříválec již ve vaší garáži nebude místo!